Żele aloesowe do picia

Z czego składa się aloes?

Liście aloesu zwyczajnego są bardzo mięsiste. Z zewnątrz są pokryte grubą, zieloną skórą. Wnętrze liści składa się z galaretowatej, parenchymatycznej tkanki, czyli żelu aloesowego. Tylko ten żel z cennymi składnikami jest używany do produkcji żeli do picia Aloe Vera.

Dlaczego do wytwarzania produktów aloesowych LR używa wyłącznie Aloe Vera Barbadensis Miller? Czym różni się ta roślina od innych gatunków?

Spośród ponad 200 gatunków aloesu Aloe Vera Barbadensis Miller to jedyny gatunek, który może być stosowany jako środek spożywczy. Wymieniany często Aloe arborescens (aloes drzewiasty) ma wysoką zawartość aloiny i z tego względu nie nadaje się do spożycia. Dlatego LR używa wyłącznie Aloe Vera Barbadensis Miller do wytwarzania produktów aloesowych.

Czy można rozciąć w domu aloes i po prostu wypić żel?

Nie zaleca się picia czystego miąższu z liścia aloesu w nieprzetworzonej formie. Skórka liścia musi być dokładnie oddzielona od znajdującego się wewnątrz żelu. Pod skórką jest warstwa aloiny, która przed spożyciem musi być dokładnie oddzielona. Powinno to się odbywać pod fachowym nadzorem. Aloina jest silnie przeczyszczającą substancją, która w przypadku spożycia w dużym stężeniu może wywołać biegunkę. Dlatego wszystkie żele do picia od LR są regularnie kontrolowane pod kątem zawartości aloiny. Z drugiej zaś strony aloes w czystej postaci ma gorzkawy smak. W każdym razie łatwiej jest spożywać żel do picia Aloe Vera od LR i smakuje on lepiej.

Czy aloes wykorzystywany do produkcji żeli do picia Aloe Vera uprawia się na plantacjach organicznych (bio)?

Plantacja aloesu w Meksyku oficjalnie nie posiada certyfikatu bio, jednak LR rygorystycznie pilnuje tego, aby nie stosowano nawozów, pestycydów i innych środków chemicznych. Jest to regularnie kontrolowane przez SGS INSTITUT FRESENIUS.

Czy żel do picia Aloe Vera od LR to jedyny napój aloesowy na rynku, który posiada pieczęć jakości INSTITUT FRESENIUS Quality Seal?

Obecnie wyłącznie żele do picia Aloe Vera od LR posiadają rygorystyczny znak jakości przyznawany przez SGS INSTITUT FRESENIUS GmbH.

Czy SGS INSTITUT FRESENIUS kontroluje także warunki pracy w Meksyku?

W ramach kontroli przeprowadzanych przez SGS INSTITUT FRESENIUS GmbH na miejscu kontroluje się również warunki pracy. Ich wynik potwierdza, że podczas uprawy, zbiorów i przetwarzania panują dobre i etycznie dopuszczalne warunki pracy. Kontrole potwierdzają również, że w pracy na żadnym etapie nie uczestniczą dzieci. Praca dzieci absolutnie nie jest tolerowana przez LR. Gdyby taka informacja dotarła do LR, byłoby to powodem do natychmiastowego zakończenia współpracy.

Co to jest SGS INSTITUT FRESENIUS GmbH?

SGS INSTITUT FRESENIUS przyznaje obecnie jeden z najbardziej rygorystycznych i cenionych znaków jakości. Certyfikuje m.in. żywność i suplementy diety. SGS INSTITUT FRESENIUS GmbH należy od 2003 roku do Société Générale de Surveillance (SGS), stowarzyszenia założonego we Francji w XIX wieku w celu prowadzenia inspekcji zboża. Obecnie punktem ciężkości działalności przedsiębiorstwa są usługi w zakresie analizy laboratoryjnej dla certyfikacji produktów spożywczych.

Czym różni się pieczęć jakości INSTITUT FRESENIUS Quality Seal od innych pieczęci jakości?

W przemyśle spożywczym istnieje wiele różnych pieczęci jakości i laboratoriów. Jednak SGS INSTITUT FRESENIUS GmbH to oprócz innych dostawców takich jak Ökotest lub Fundacja Warentest, jeden z najbardziej znanych instytutów przyznających znak jakości na rynku. Instytut osiągnął taką popularność dzięki temu, że gwarantuje najwyższą jakość już od ponad 35 lat – to długofalowy koncept, który działa. Innym czynnikiem jest regularność przeprowadzanych kontroli. Ten instytut przyznający znak jakości nie kieruje się kontrolami przeprowadzanymi w danym momencie, lecz gwarantuje stale wysokie standardy jakości. Aby móc otrzymać ten znak jakości, przeprowadza się liczne wstępne kontrole danego produktu. Obejmują one po prostu wszystko: surowce, każdy poszczególny etap przetwarzania aż po butelkowanie i nie tylko. Tajne zakupy testowe przeprowadzane przez SGS INSTITUT FRESENIUS GmbH mają za zadanie zagwarantować również jakość produktu końcowego. LR dobrowolnie zleca te restrykcyjne i szczegółowe kontrole, aby zagwarantować wysoką jakość produktów.

Co to jest IASC (International Aloe Vera Science Council – Międzynarodowa Rada Naukowa ds. Aloesu)?

IASC to naukowe stowarzyszenie, którego celem jest szerzenie i wykorzystywanie wiedzy na temat pozytywnych właściwości aloesu. Z siedzibą w Maryland (USA) IASC daje możliwość certyfikacji produktów aloesowych wedle ścisłych wskazań, aby szczególnie wyróżnić ich jakość.

Czym są kontrole wewnątrzprocesowe i jaką rolę odgrywają one w produkcji żelu do picia Aloe Vera od LR?

W tzw. kontrolach wewnątrzprocesowych chodzi o ważną i szczegółową procedurę, która pozwala krok po kroku nadzorować cały proces produkcji. Podczas produkcji po każdym kolejnym etapie pobiera się próbki. Ma to zagwarantować możliwie najwyższą jakość żeli do picia Aloe Vera od LR.

Czy laboratorium z działu kontroli jakości LR w Ahlen może przeprowadzić wszystkie ważne pomiary, które są konieczne dla osiągnięcia wysokiej jakości żelu? Czym różni się to laboratorium od innych laboratoriów?

Jako największy europejski importer aloesu LR wyspecjalizowało się w analizie tej rośliny, dzięki czemu prawie wszystkie badania mogą odbywać się w laboratorium działu kontroli jakości LR w Ahlen. Tylko spektroskopia NMR i analiza zawartości aloiny przeprowadza się w specjalistycznym laboratorium. Jednak w prawie żadnym innym laboratorium w Niemczech nie przeprowadza się częstszych badań aloesu niż w LR. Dzięki swojemu długoletniemu doświadczeniu i tak dużej ilości próbek LR posiada jedno z wiodących laboratoriów analizy aloesu na świecie. Dla LR zbiera się 23 miliony liści aloesu rocznie. Aloes uprawia się plantacjach na Wyżynie Meksykańskiej, gdzie ma najlepsze warunki do wzrostu. Uprawa przebiega bez użycia pestycydów. Zbiory są przeprowadzane ręcznie.