• Woman Phyto LR

Woman Phyto LR

Kapsułki Woman Phyto LR zawierają składniki, które są bardzo podobne do fizjologicznych hormonów kobiet. Nazywa się je fitoestrogenami (izoflawonami). Są to grupy substancji występujące w kwiatach, liściach i owocach roślin. Jest ich bardzo dużo przede wszystkim w soi i czerwonej koniczynie. LR wykorzystał w kapsułkach Woman Phyto właśnie ekstrakt z czerwonej koniczyny. Kapsułki Woman Phyto LR zawierają dodatkowo wapń i witaminę D. Wapń i witamina D pomagają w utrzymaniu zdrowych kości.

Kobieta i mężczyzna

Podstawowe różnice między organizmem kobiety i mężczyzny są uwarunkowane obecnością hormonów płciowych. Decydujące są ich proporcje. U kobiet dominują estrogeny i progesteron, u mężczyzn jest to testosteron. Ich różne poziomy przejawiają się w różnym wyglądzie naszych ciał i w strukturze naszej psychiki. Estrogeny są głównym kobiecym hormonem płciowym. Zawdzięczamy im rozwój gruczołów mlecznych, piersi, kobiece kształty itd. Z biegiem lat poziom estrogenów spada. Ten proces nazywa się menopauzą i oznacza okres ostatniej menstruacji plus jeden rok. W czasie klimakterium spada poziom estrogenów i progesteronu. Ponieważ ich optymalne proporcje mają zasadniczy wpływ na zdrowie, witalność i funkcje psychiczne, ich spadek ma działanie odwrotne. Dlatego w okresie klimakterium częściej pojawia się zmęczenie, bezsenność, nerwowość, rozdrażnienie, bóle głowy, uczucie napięcia w piersiach, uderzenia gorąca i nadmierne pocenie się.

Menopauza

Zwiększanie się średniej długości życia Polek obserwowane w ostatnich dekadach niesie ze sobą wiele konsekwencji. Menopauza jest zjawiskiem fizjologicznym, stanowiącym konsekwencje stopniowej utraty cyklicznej funkcji jajników oraz obniżenia się stężenia estrogenów we krwi. Klimakterium występuje zazwyczaj pomiędzy 45 a 55 rokiem życia (średnio jest to 51-52 rok życia). Do wczesnych jego objawów zalicza się nieregularne krwawienia, występowanie uderzeń gorąca, suchość pochwy, nadmierną potliwość oraz dolegliwości ze strony układu moczowo-płciowego. Wymienione objawy mogą utrzymywać się przez wiele lat, wpływając w istotny sposób na samopoczucie kobiety oraz znacząco obniżając jakość jej życia. Dodatkowo zmiany fizjologiczne występujące w tym okresie przyczyniają się także do wzrostu ryzyka rozwoju chorób układu sercowo-naczyniowego, chorób metabolicznych, osteoporozy oraz niektórych nowotworów. Wprowadzenie zmian stylu życia kobiet w wieku około menopauzalnym, polegających na normalizacji masy ciała, racjonalnym odżywianiu oraz rozpoczęciu lub utrzymaniu umiarkowanej aktywności fizycznej, przyczynia się do poprawy jakości ich życia. Bardzo duże znaczenie w diecie kobiet w tym okresie ma także właściwa ilość witaminy D, kwasu foliowego oraz kwasów omega-3. Wysoka podaż witaminy D w diecie związana jest z utrzymaniem prawidłowego poziomu wapnia we krwi oraz właściwym funkcjonowaniem układu odpornościowego. Ponadto odpowiednie stężenie kwasu foliowego w organizmie może przyczyniać się do zmniejszenia nasilenia oraz częstości występowania uderzeń gorąca charakterystycznych dla okresu menopauzy. Natomiast kwasy omega-3: kwas eikozapentaenowy (EPA) i kwas dokoza- heksaenowy (DHA) wspierają prawidłowe funkcjonowanie serca. Odpowiednia podaż w diecie kobiet w okresie około menopauzalnym wszystkich wymienionych składników może przyczynić się do dobrego samopoczucia. Ich właściwa suplementacja może dodatkowo zmniejszać częstość występowania dokuczliwych objawów menopauzy.

Dieta w czasie menopauzy i rola fitoestrogenów

Również wzbogacenie codziennego jadłospisu w produkty zawierające duże ilości estrogenów pochodzenia roślinnego (fitoestrogenów), może przyczynić się do złagodzenia objawów menopauzy. Pozytywne działanie fitoestrogenów w kontekście menopauzy przypisywane jest między innymi ich strukturalnemu podobieństwu do estrogenów. Dzięki temu związki te mogą funkcjonować jako antagoniści lub agoniści receptorów estrogenowych. Bogatym źródeł fitoestrogenów jest między innymi soja oraz czerwona koniczyna. Kwiaty czerwonej kończyny (Trifolium pratense) stanowią bardzo ważne źródło takich izoflawonów jak: formononetyny, biochaniny A, daidzeiny i genisteiny. Fitoestrogeny pozyskane z czerwonej koniczyny mogą łagodzić dolegliwości towarzyszące menopauzie, głównie poprzez zmniejszanie częstości oraz łagodzenie nasilenia uderzeń gorąca. Wysokie spożycie tych fitoestrogenów z dużym prawdopodobieństwem przyczynia się do utrzymania prawidłowej gęstości mineralnej kości. Atutem fitoestrogenów, w tym izoflawonów pochodzących z czerwonej koniczyny jest ich wysokie bezpieczeństwo. Roślina ta nie jest poddawana modyfikacjom genetycznym oraz nie wykazuje działania alergizującego. Powoduje to, że obecnie to właśnie czerwona koniczyna jest coraz częściej wykorzystywanym źródłem tych związków.